
Danes praznujemo Svetovni dan čebel, ki ga je Organizacija združenih narodov razglasila na pobudo Slovenije. 20. maj simbolno sovpada z rojstnim dnem Antona Janše, slovenskega čebelarja in učitelja, ki je postavil temelje sodobnemu čebelarstvu in čebelam priznal njihov pravi pomen.
»Čebele niso zgolj prinašalke medu, temveč ključni opraševalci, brez katerih bi ogrozili svetovno pridelavo hrane, biotsko raznovrstnost in ekosistemsko ravnovesje. Njihovo izginjanje nas opozarja na ranljivost našega okolja,« je ob današnjem dnevu zapisal evropski poslanec. »Vesel sem, da je bila prav Slovenija tista, ki je svetu pokazala pot – da moramo čebele zaščititi, če želimo ohraniti življenje.«
Tudi na ravni EU potekajo prizadevanja za zaščito čebel in medu. Nova pravila EU o označevanju medu uvajajo strožja pravila glede sledenja poreklu in označevanja medu ter kriterijev sestave. Od 14. junija 2026 bodo etikete morale navajati države porekla medu v padajočem vrstnem redu, pri mešanicah pa tudi odstotek vsakega porekla, z dovoljenim odstopanjem 5 % za posamezni delež.
EU je vzpostavila tudi EU Pollinator Hub, ki standardizira, zbira, obdeluje in vizualizira podatke o čebelah in drugih opraševalcih. Ta platforma omogoča boljše spremljanje stanja opraševalcev in podpira oblikovanje politik za njihovo zaščito.
»Izražam hvaležnost vsem čebelarjem in varuhom narave, ki skrbijo za naš planet. Ponosen sem, da ta dan nosi slovenski podpis in univerzalno sporočilo: Skrb za čebele je tudi skrb za prihodnost.« je še poudaril evropski poslanec dr. Milan Zver.