Nahajate se tukaj

Dr. Zver pomaga reševati problematiko dvojnega obdavčevanja slovenskih migrantov

Evropski poslanec dr. Milan Zver je 4. decembra 2014 na Evropsko komisijo naslovil vprašanje na temo obdavčevanja slovenskih delovnih migrantov. Že junija se je na isto temo sestal s člani Odbora Civilne iniciative Apače. 

Spomnimo, približno 18.000 Slovencev si preživetje zagotavlja z delom v sosednji Avstriji, ker v Sloveniji ne najdejo dela. Poleg davščin, ki jih plačajo v Avstriji, morajo plačati še dodaten davek v Sloveniji. Zaradi dodatnega obdavčenja je težko zlasti tistim z nižjimi dohodki.

Poslansko vprašanje dr. Zvera, naslovljeno na Evropsko komisijo, v nadaljevanju objavljamo v celoti.

* * *

Neurejeno področje obdavčenja (obmejnih) delovnih migrantov odvrača od mobilnosti in prostega gibanja delovne sile znotraj EU

Slovenija ima višjo davčno stopnjo in manj davčnih olajšav kot preostale države članice EU. Še posebno velik je razkorak med Slovenijo in Avstrijo, kjer dela vedno več Slovencev. Delovni migranti, ki delajo v Avstriji, doplačujejo visoke zneske dohodnine (davka na dohodek) v državi rezidentstva, Sloveniji. Letna doplačila znašajo okrog dve neto mesečni plači ali več. Največja so prav doplačila pri migrantih z nižjimi dohodki. 

Za omilitev visokih doplačil je Slovenija leta 2010 uvedla posebno davčno olajšavo, ki jo je Ustavno sodišče kasneje opredelilo kot protiustavno. Odprava olajšave stopi v veljavo v letošnjem letu.

Slovenski migranti delajo v istem okolju, kot njihovi avstrijski kolegi; plačujejo pa veliko višje davke kot oni. Taka situacija delavce odvrača od mobilnosti in prostega gibanja delovne sile znotraj EU, ki je sicer po mnenju EK eden izmed ključev do ponovnega zagona evropskega gospodarstva.

Zato:

1) sprašujem EK, če in kako namerava nasloviti zadevno vprašanje ter ali in kdaj namerava predlagati zakonodajo, ki bo na nivoju EU uredila vprašanje dvojnega obdavčenja delovnih migrantov, še posebej obmejnih delovnih migrantov?

2) prosim EK za oceno časovnice priprave in implementacije takšne zakonodaje,

3) sprašujem EK, ali lahko v času do ureditve problematike na nivoju EU priporoči državam članicam, da zadržijo izterjavo nesorazmerno visokih doplačil, kot je to v primeru slovenskih delovnih migrantov?