Nahajate se tukaj

O slovenski tranziciji na delovni skupini Paneuropa

V torek, 8. oktobra 2013, je delovna skupina Panevropa v Evropskem parlamentu v Strasbourgu pripravila predavanje z naslovom Slovenija kot primer nedokončane tranzicije. Govornik je bil evropski poslanec in nekdanji slovenski premier Lojze Peterle, srečanja pa se je udeležilo več drugih poslancev iz Slovenije in iz tujine, med drugim tudi dr. Milan Zver.

Peterle je v predavanju orisal pot Slovenije do demokracije in samostojnosti ter predstavil nedokončano tranzicijo kot ključni razlog zato, da je Slovenija iz uspešne države pristala v krizi. Peterle meni, da v Sloveniji ni prišlo do polne uveljavitve standardov pravne države, zato tudi ne do polne uveljavitve načel socialno-tržnega gospodarstva. Po njegovem so odločujoč in škodljiv vpliv ohranili ideološki in politični centri moči, ki obvladujejo Slovenijo z metodo dogovorne ekonomije, ki jo nujno spremlja sistemska korupcija. Peterle je obžaloval, da je v Sloveniji borba za lastništvo, ki je na neproduktiven način angažirala veliko bančnih sredstev, prevladala nad idejo kvalitetnega upravljanja državnega premoženja. Poudaril je tudi, da je politično bančništvo in neodgovoren odnos do državnega premoženja bistven vzrok za slovensko krizo. Ob tem je kritično spregovoril o šibki reformni dinamiki slovenske vlade in se zavzel za čim bolj enotno določanje prioritet javnega interesa.

Dr. Zver se je predsedniku skupine, evropskemu poslancu Paulu Rubigu, zahvalil za uvrstitev te teme na dnevni red in izrazil mnenje, da je zdaj pravi čas za tovrstno diskusijo. »Prvi del 90-ih let je bil uspešen za Slovenijo, potem so se začele težave. V začetku letošnjega leta je bila postavljena vlada, ki se težav loteva na napačen način, ki ni naredila nič na področju privatizacije, davčne konsolidacije, rehabilitacije bank ali proračunskega primanjkljaja.«

Lojze Peterle je na vprašanje dr. Zvera, ali bi morala slovenska vlada sprejeti finančno pomoč evropskih institucij, tako imenovano trojko, odgovoril: »Tisti, ki, prevzamejo odgovornost za vodenje Slovenije, morajo nujno povedati ljudem resnico o tem, v kašnem položaju se nahajamo, ter ljudi seznaniti z možnimi alternativami.«

O slovenski tranziciji na delovni skupini Paneuropa
Delovna skupina Paneuropa
Dr. Milan Zver o slovenski tranziciji na delovni skupini Paneuropa